Čočky z PMMA se nazývají tvrdé a protože nejsou propustné pro kyslík používají se pouze jako čočky zkušební. Čočky tvrdé vyrobené z materiálu, který propouští kyslík se nazývají tvrdé plynopropustné kontaktní čočky (velmi často se označují anglickou zkratkou RGP). RGP kontaktní čočky se u nás používají především ke korekci keratokonu. Ostatní čočky se vyrábějí z měkého plastického materiálu a nazývají se měkké kontaktní čočky.
Měkké kontaktní čočky jsou buď hydrogelové nebo silikon-hydrogelové.
Podle doby, kdy musíme čočku vyměnit za novou je dělíme na jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční, víceměsíční a tzv. konvenční, která by měla vydržet 1 rok.
Podle doby nošení rozeznáváme denní nošení (DW – Daily Wear), tzn. kontaktní čočku nosíme pouze přes den, na noc ji vyndáme, prodloužené nošení 1 týden (EW – Extended Wear) a kontinuální nošení 1 měsíc (CW – Continuous Wear). Některé čočky jsou určeny pro občasné přespání. Pokud chceme využívat jiný způsob nošení než denní, vždy bychom to měli zkonzultovat se svým aplikátorem kontaktních čoček.
Podle vady jakou korigujeme dělíme kontaktní čočky na sférické (korekce dalekozrakosti a krátkozrakosti), torické (korekce astigmatismu) a multifokální (korekce presbyopie).
Ke změně barvy očí máme barevné dioptrické čočky event. crazy kontaktní čočky. K léčebným účelům jsou určeny terapeutické kontaktní čočky.